• Giełda od kuchni, podstawowe zasady o jakich należy pamiętać przed przystąpieniem do samodzielnego inwestowania swoich oszczędności na rynku.


  • Pomoc w stawianiu pierwszych kroków jako inwestor indywidualny, doradztwo w zakresie "technicznym", rozwiązywanie często napotykanych problemów.


  • Komentarze do wybranych wydarzeń, ciekawych raportów, komunikatów Spółek z GPW i NC. Monitoring bieżącej sytuacji na rynku giełdowym oraz w gospodarce.


  • Przegląd najciekawszych ofert instytucji finansowych- skierowanych dla inwestorów indywidualnych, połączony z opisem produktu, oraz jego analizą na tle rynku.


  • Forum internetowe dla użytkowników portalu GIEŁDOWIEC.PL. Miejsce do wymiany uwag, sugestii, informacji o Spółkach oraz dyskusji na wybrane tematy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania/odpowiedzi.

Czy macie jakieś pytania? Czy potrzebujecie porady? Poniżej zamieszczane będą odpowiedzi na wybrane pytania. Zapytania proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Od: Emilia

Witam,

Kilka miesięcy temu zakupiłam dosyć dużą ilość akcji PKO BP- straciłam ponad 15% kapitału, boję się dalszych spadków, cały sektor jest raczej w trendzie spadkowym, co robić?

 

Jak zapewne Pani wie- nie napiszemy "sprzedawaj"/ "kupuj". Jeżeli chodzi o ten bank to nie porównywał bym go na równi z innymi, na tle konkurencji wygląda bardzo dobrze, niestety traci na sektorowym podejściu inwestorów. Duży wpływ na osunięcie kursu ma też dopłata do BFG, niepewność w temacie kredytów we frankach- czyli znienawidzona ostatnio przez inwestorów polityka. Pozytywnych sygnałów doszukiwał bym się ze strony wyników finansowych i ewentualnej wypłaty dywidendy, łącznie z zyskiem z roku poprzedniego.

 

Od: Mariusz1982

Droga Redakcjo, 

Od długiego już czasu (2 lata) jestem akcjonariuszem Petrolinvestu, straciłem połowę swoich oszczędności (mam też inne akcje), moja średnia to 2 pln,  co radzicie robić? Czy jest szansa że znajdą ropę i odrobią straty?

 

Panie Mariuszu,

Petrolinvest to Spółka wysoce spekulacyjna, ciężko stwierdzić co tu się może wydarzyć, do odkrycia złoża ropy podchodzimy bardzo sceptycznie, tym bardziej do odrobienia strat oraz kursu, od tylu lat nie udało się natrafić na konkretny ślad ropy. Firma ciągle emituje nowe akcje, podaje niejasne komunikaty i jest mocno zadłużona. W naszej ocenie już dawno nie powinna być notowana na GPW. Przed kolejnymi zakupami zachęcamy do głębszej analizy i przede wszystkim Spółki generujące zyski. Decyzję musi Pan podjąć samodzielnie.

 

Od: Tomasz44

Witam,

Posiadam konto maklerskie w Pekao S.A. kilka razy w tym roku nie miałem dostępu z uwagi na problemy banku, w jednym z przypadków straciłem sporo gdyż nie mogłem się załogować i złożyć zlecenia, czy mogę liczyć na odszkodowanie za utracone korzyści?

 

Panie Tomaszu,

Jest kilka platform na których niestety notorycznie zdarzają się tego typu sytuacje. Teoretycznie może Pan żądać odszkodowania, ale praktycznie nie uda się Panu udowodnić zamiaru złożenia zlecenia po odpowiedniej cenie. Polecam na przyszłość kontaktować się z maklerem telefonicznie, a Bank poprosić pisemnie o obniżenie stawek za prowadzenie rachunku oraz składanie zleceń,  doszło tu do niedotrzymania warunków umowy o świadczenie prowadzenia konta maklerskiego.  

 

Od: Patryk

Witam, 

Posiadam 50 tys. ze sprzedaży działki, chcę je pomnożyć grając na giełdzie gdyż zawsze mnie to pasjonowało. Co radzicie mi jako początkującemu graczowi? Jakie Spółki kupić? Dodam że mam już konto maklerskie gdyż kupowałem na debiucie akcje PKP Cargo.

Panie Patryku,

Gra na giełdzie wiąże się z ryzykiem , ale myślę że te sprawy akurat Pan zna. Nie możemy sugerować jakie Spółki należy włączyć do portfela, ale zalecam aby to były Spółki różnorodne (wielkość, branżowość, wyniki). Na początek polecam jednak aby miesiąc czasu grał Pan na wirtualnym portfelu do którego włączyć należy nie więcej jak 10 Spółek, chodzi o czas jaki zajmuje ich „pilnowanie”. Taki portfel można założyć np. na Bankier.pl lub Biznesradar.pl. Zachęcam do podzielenia się z nami informacją o osiągniętej stopie zwrotu po okresie 30 dni. Nic bardziej nam nie pomaga w grze jak zdobyte samodzielnie doświadczenie.

16.11.2014r.- Pan Patryk odpisał, z 50 tys. udało mu się zrobić 61 tys. pln., udanie kupował BlooberTeam, Rafako, KGHM, stracił też na Miraculum. Na koncie demo stracił 34% kapitału przez 2 miesiące zanim zaczął prawdziwie inwestować.