• Giełda od kuchni, podstawowe zasady o jakich należy pamiętać przed przystąpieniem do samodzielnego inwestowania swoich oszczędności na rynku.


  • Pomoc w stawianiu pierwszych kroków jako inwestor indywidualny, doradztwo w zakresie "technicznym", rozwiązywanie często napotykanych problemów.


  • Komentarze do wybranych wydarzeń, ciekawych raportów, komunikatów Spółek z GPW i NC. Monitoring bieżącej sytuacji na rynku giełdowym oraz w gospodarce.


  • Przegląd najciekawszych ofert instytucji finansowych- skierowanych dla inwestorów indywidualnych, połączony z opisem produktu, oraz jego analizą na tle rynku.


  • Forum internetowe dla użytkowników portalu GIEŁDOWIEC.PL. Miejsce do wymiany uwag, sugestii, informacji o Spółkach oraz dyskusji na wybrane tematy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Stopy procentowe rekordowo niskie...

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe. Podstawowa stopa NBP będzie wynosić 2,00 proc. czyli najmniej w historii.

Skala obniżki była różna dla poszczególnych stóp. Stopa referencyjna wynosi obecnie 2,00% (poprzednio 2,5%), stopa depozytowa 1% (bez zmian), stopa lombardowa 3% (poprzednio 4%), a stopa redyskontowa 2,25% (poprzednio 2,75%). Uchwała RPP wchodzi w życie 9 października.

Komu pomogą rekordowo niskie stopy?

Rekordowo niskie stopy procentowe zostały obniżone jeszcze bardziej. Dla rynku nie jest to żadne zaskoczenie – cięcia spodziewano się już we wrześniu, ale wtedy RPP nie odważyła się ruszyć stóp przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego. Gdy EBC ściął stopę refinansową praktycznie do zera (dokładnie: 0,05%), Rada nie chciała pozostać w tyle, tnąc stawkę referencyjną NBP do 2,00%.

 

Co oznacza ta decyzja? Jak twierdzi Krzysztof kolany- główny analityk Bankier.pl po pierwsze, można się spodziewać błyskawicznych zmian w oprocentowaniu bankowych depozytów: lokaty na 3% staną się dobrem luksusowym. Po drugie, w najbliższych harmonogramach spłaty kredytobiorcy dostaną niższe raty. Dotyczy to przede wszystkich kredytów mieszkaniowych, gdzie nawet niewielka obniżka oprocentowania oznacza ratę niższą o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych miesięcznie (zależnie od marży, okresu spłaty i wielkości zadłużenia.) Po trzecie, zgodnie z zapisami tzw. ustawy antylichwiarskiej redukcja stopy lombardowej NBP aż o jeden punkt procentowy oznacza obniżenie górnego limitu oprocentowania kredytów z 16% do 12%, co uderzy w banki specjalizujące się w drogich kredytach konsumpcyjnych. Natomiast jednostkowe oszczędności ich klientów będą praktycznie niezauważalne.

Po raz ostatni Rada zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych w lipcu ubiegłego roku, kiedy zakończyła cykl trwający od listopada 2012 r. Następnie członkowie Rady wielokrotnie powtarzali, że stopy procentowe nad Wisłą pozostaną na niezmienionym poziomie do końca trzeciego kwartału tego roku.

Przed dzisiejszą decyzją większość analityków była przekonana, że RPP zdecyduje się na cięcie jedynie o 25 pb. Ekonomiści ankietowani przez PAP przewidują obecnie, że "dostosowanie" poziomu stóp NBP wyniesie łącznie 50-75 pb. Kolejne posiedzenie RPP zaplanowano na 4-5 listopada.

Niskie stopy stanowią idealne środowisko dla hossy na rynku akcji...

 

Źródło: Bankier.pl  08.10.2014