• Giełda od kuchni, podstawowe zasady o jakich należy pamiętać przed przystąpieniem do samodzielnego inwestowania swoich oszczędności na rynku.


  • Pomoc w stawianiu pierwszych kroków jako inwestor indywidualny, doradztwo w zakresie "technicznym", rozwiązywanie często napotykanych problemów.


  • Komentarze do wybranych wydarzeń, ciekawych raportów, komunikatów Spółek z GPW i NC. Monitoring bieżącej sytuacji na rynku giełdowym oraz w gospodarce.


  • Przegląd najciekawszych ofert instytucji finansowych- skierowanych dla inwestorów indywidualnych, połączony z opisem produktu, oraz jego analizą na tle rynku.


  • Forum internetowe dla użytkowników portalu GIEŁDOWIEC.PL. Miejsce do wymiany uwag, sugestii, informacji o Spółkach oraz dyskusji na wybrane tematy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Cisza po burzy, czas wracać na rynek.

 Jeżeli ktoś w zeszłym roku powiedział by mi że WIG20 zejdzie do poziomu 1800 pkt., KGHM kupię po 60 pln/ za akcje, a Bogdanka kosztowała będzie 30 pln- zareagował bym śmiechem i pomyślał bym swoje. Giełda sama w sobie jest bardzo nieprzewidywalna jeżeli dołożymy do tego aspekty polityczne- wychodzi dosyć niebezpieczne połączenie.
Okres spadków przeczekaliśmy w ciszy, ciężko jest typować spółki pro wzrostowe gdy spada cały rynek, w shortowaniu raczej się nie specjalizujemy w chwili obecnej.
W mojej ocenie sytuacja na rynku wydaje się stabilizować na tyle że warto przyjrzeć się wielu okazjom po ostatniej przecenie. Przy typowaniu należy jednak pamiętać że jeżeli dana Spółka nie potrafiła obronić swojego poziomu i została przeceniona np. o 40% to znaczy że coś może być na rzeczy i należy wnikliwie przeanalizować sytuacje.


 
Dzisiejsza sesja GPW oraz wieczorna decyzja o podwyżce stóp procentowych w USA stała się dla mnie impulsem do zwiększania swojej pozycji na GPW, gdy patrzę na poziomy WIG20 i mWIG40, sWIG80 w ujęciu USD- nie mam wątpliwości co robić, taka okazja na rynku zdarza się raz na kilka lat.
Przede wszystkim stawiam na Spółki na których wyniki pozytywny wpływ mogły mieć ostatnie zawirowania na rynku walutowym (np. USD ponad 4 pln), kolejne to Spółki których wyniki po 1-3Q są zaskakujące, Spółki stabilne za mocno przecenione, z NC, i na końcu spekulacyjne.
Po ostatnich spadkach dużą rolę będziemy przywiązywali do ochrony kapitału i stanowczego ciecia strat w przypadku ich wystąpienia.
W naszej ocenie w najbliższych tygodniach pozytywnie mogą zaskoczyć swych inwestorów: PGE, Tauron, PKO BP, Rafako, Elektrobudowa, Bogdanka, Arctic Paper, Kopex, Erbud, Pepees, Herkules, Fasing, z NC- spekulacyjnie Boruta.
Zachęcamy do przesyłania swoich propozycji poprzez Facebooka,
 
Z poważaniem,
Marcin J.
16.12.2015r.