• Giełda od kuchni, podstawowe zasady o jakich należy pamiętać przed przystąpieniem do samodzielnego inwestowania swoich oszczędności na rynku.


  • Pomoc w stawianiu pierwszych kroków jako inwestor indywidualny, doradztwo w zakresie "technicznym", rozwiązywanie często napotykanych problemów.


  • Komentarze do wybranych wydarzeń, ciekawych raportów, komunikatów Spółek z GPW i NC. Monitoring bieżącej sytuacji na rynku giełdowym oraz w gospodarce.


  • Przegląd najciekawszych ofert instytucji finansowych- skierowanych dla inwestorów indywidualnych, połączony z opisem produktu, oraz jego analizą na tle rynku.


  • Forum internetowe dla użytkowników portalu GIEŁDOWIEC.PL. Miejsce do wymiany uwag, sugestii, informacji o Spółkach oraz dyskusji na wybrane tematy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Letus Capital S.A.- przebudzenie.

  Pewna stara giełdowa maksyma mówi: „Pozwól zyskom rosnąć”, tak też robiliśmy przez ostanie kilka tygodni. Z dumą obserwujemy nasze najlepsze typy: Bloober, Braster, Mostostal Warszawa, Rafako, CDE, Erbud, Mediacap, Hercules. Nadchodzi jednak czas aby poszukać kolejnej inwestycji, tu z pomocą przyszła Pani Marta z naszej finansowej stolicy- Warszawy. Pisze: „Gram na GPW oraz New Connect, po tym jak kiedyś opisywani Panowie Alumast zainteresowałam się też firmami Letus Capital i Hefal Serwis. Od kilku dni obserwuję zwiększenie obrotów na spółce Letus oraz dużą akumulację, czy możecie przyjrzeć się bliżej? Kurs i wycena są bardzo nisko….”

Tak też zrobimy, ale tradycyjnie kilka słów na temat firmy:

„Spółka LETUS CAPITAL (pod firmą: TAG) powstała w marcu 1990 roku. W pierwszych miesiącach swojej działalności przygotowywała się do pełnienia funkcji doradczych w zakresie finansów i strategii firm (corporate finance) w drodze intensywnych szkoleń pracowników. Początkowo TAG był małą spółką, która zdobywała swoje miejsce na rynku usług doradczych dla przedsiębiorstw. Intensywny rozwój zaowocował zdobyciem i realizacją dużych projektów dla takich przedsiębiorstw jak Integer.pl SA, Graal SA czy PKN Orlen SA.     

  LETUS CAPITAL SA, wśród niezależnych firm doradczych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, wyróżnia się bardzo bogatym doświadczeniem. Jest jedną z nielicznych firm doradczych wyróżnionych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie - 2005 roku została partnerem w programie "W Drodze na Giełdę".

Spółka została wyróżniona w raporcie Top M&A Financial Advisers przygotowanym przez firmę analityczną ISI Emerging Market DealWatch. W rankingu obejmującym czołowe firmy doradcze pod względem liczby zrealizowanych transakcji za okres styczeń 2008 - marzec 2009 LETUS CAPITAL zajął 9 miejsce.

W dniu 20 maja 2009 roku odbył się debiut spółki LETUS CAPITAL SA na rynku NewConnect. LETUS CAPITAL SA był 91 spółką notowaną na tym rynku. Kurs akcji Spółki wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań o 14%. Wprowadzenie spółki na rynek NewConnect było ukoronowaniem jej 19-letniej działalności w zakresie doradztwa finansowego.

W celu częściowego uniezależnienia działalności operacyjnej od koniunktury na rynkach kapitałowych rozpoczęte zostały intensywne działania doradcze, handlowe i marketingowe zmierzające do zawierania kontraktów związanych z opracowaniem dokumentacji i pozyskaniem refinansowania inwestycji podmiotów gospodarczych z funduszy Unii Europejskiej.

Zaktywizowanie działań handlowych i operacyjnych w celu rozwinięcia pionu organizacyjnego zajmującego się doradztwem w zakresie pozyskiwania środków finansowych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej przyniosło spodziewane efekty. Zintensyfikowane zostały usługi polegające na pozyskiwaniu unijnych dotacji na inwestycje. Przychody z tytułu doradztwa stanowiły 51,9% sprzedaży LETUS CAPITAL SA w 2009 roku, natomiast łączna wartość pozyskanych dla Klientów dotacji z Unii Europejskich w roku 2009 wyniosła ponad 48,6 mln złotych.

Spółka w sierpniu 2009 roku przystąpiła do Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, które oferuje pomoc i konsultacje dla spółek członkowskich w zakresie wymogów prawnych, regulacji rynku, relacji inwestorskich. Celem działania Stowarzyszenia jest umożliwienie współdziałania emitentów na rzecz rozwoju świadomości i odpowiedzialności obywatelskiej, ewolucji polskiego życia gospodarczego i społecznego w kierunku tworzenia gospodarki rynkowej oraz doskonalenia zdolności organizacyjnej jego członków, a także pogłębiania zrozumienia i współpracy między ludźmi.

W październiku 2011 roku Spółka została wpisana na listę inwestorów kwalifikowanych - rejestrze prowadzonym przy Komisji.”

  Spółka Letus to jednak nie tylko same pozytywne informacje jakimi każdy chwali się na swojej stronie, pamiętamy też aferę po której usunięto GoAdvisers (wcześniejsza nazwa) z listy autoryzowanych doradców NC- wprowadzona Spółka okazała się bankrutem. Długo można domniemywać po czyjej stronie leżała wina, niemniej jednak rysa na opinii pozostała.

Owa sytuacja była początkiem wieloletniego trendu spadkowego który zaprowadził kurs na prawdziwe minima, z pond 3 zł do poziomu nawet poniżej 10 gr. Nasze podejście do giełdy i do gry jest takie że na każdej Spółce można zarobić, liczą się tylko poziomy wyjścia i wejścia. W chwili obecnej Letus wyszedł ze stratą ze swojej flagowej inwestycji w Alumast i w zasadzie ze znaczących aktywów pozostał im tylko pakiet firmy ASSG S.A. oraz zależny Goadvisers Sead Capital w którym powinno znajdować się około 1 mln pln. Wydaje się nam że obserwowany ruch może być spowodowany zapowiedziami debiutu giełdowego ASSG w pierwszym półroczu tego roku. Ciężko jest oszacować wartość posiadanego przez Letus pakietu akcji, w 2010 roku zainwestowali w ten projekt 2 mln. Przyjmujemy że Firma dynamicznie się rozwijała przez ten czas skoro ma zamiar debiutować na giełdzie.

Obecna kapitalizacja Letusa to około 1,5 mln, jest więc sporo miejsca na dalsze wzrosty. Propozycję oceniamy pozytywnie, jednak jest to propozycja dla inwestorów akceptujących podwyższony poziom ryzyka,

Z poważaniem,

Zespół Giełdowiec.pl

 

Źródła: www.goadvisers.com,

www.bankier.pl