• Giełda od kuchni, podstawowe zasady o jakich należy pamiętać przed przystąpieniem do samodzielnego inwestowania swoich oszczędności na rynku.


  • Pomoc w stawianiu pierwszych kroków jako inwestor indywidualny, doradztwo w zakresie "technicznym", rozwiązywanie często napotykanych problemów.


  • Komentarze do wybranych wydarzeń, ciekawych raportów, komunikatów Spółek z GPW i NC. Monitoring bieżącej sytuacji na rynku giełdowym oraz w gospodarce.


  • Przegląd najciekawszych ofert instytucji finansowych- skierowanych dla inwestorów indywidualnych, połączony z opisem produktu, oraz jego analizą na tle rynku.


  • Forum internetowe dla użytkowników portalu GIEŁDOWIEC.PL. Miejsce do wymiany uwag, sugestii, informacji o Spółkach oraz dyskusji na wybrane tematy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rachunek sumienia.

   Przed nami ostatni dzień handlu akcjami w tym roku, nie spodziewamy się dużych niespodzianek- raczej kontynuowania korekty. Korekta jest okresem kiedy lepiej powstrzymać się z zakupem akcji, w ciszy oczekujemy do wyraźnego sygnału jej zakończenia,  lepiej jest zarobić mniej niż „łapać spadające noże”. Koniec roku zawsze warto też wykorzystać do podsumowania swoich poczynań na rynku kapitałowym. Z inwestowaniem na giełdzie jest jak z prowadzeniem własnej firmy, należy ocenić czy jest ona rentowna, czy godziny poświęcone na czytanie prasy, komunikatów, śledzenie notowań itp. dają odpowiednią stopę zwrotu. Z pomocą na pewno przyjdzie nam nasze biuro maklerskie które za jakiś czas przyśle nam PIT.

Nie od dziś dużo mówi się o zestawieniach przedstawiających ile procent tak naprawdę zarabia na giełdzie, forexie, jest to bardzo mały ułamek wg. nas.

  Dlaczego tak się dzieje? Należy zrobić rachunek sumienia: Czy moja strategia jest odpowiednia? Czy nie za mało czasu poświęcam swoim inwestycjom? Czy nie kupuję zbyt ryzykownych aktywów? Czy nie traktuję giełdy jak kasyna? I najważniejsze pytanie: Czy posiadam odpowiednią wiedzę? Jak się okazuje każdy ma jakieś braki, najważniejsze jest to aby je dostrzegać i na bieżąco uzupełniać.

Kolejną sprawą po rachunku sumienia jest opracowanie planu na przyszły rok, czyli wyciagnięcie tego co było dobre w tym roku plus znalezienie sposobów na unikanie sytuacji negatywnych jakie nam się przytrafiły, nic innego jak zwyczajna nauka na błędach.  W jednej z książek przeczytałem kiedyś że warto swoje zasady zapisywać i czasem odczytywać, pomaga to później w ich przestrzeganiu.

  Miniony rok nie był wcale zły, zdecydowana większość naszych wspólnych typów dała solidnie zarobić (propozycje nadsyłamy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , lub poprzez nasz profil na FB), zdarzyło się tez kilka wpadek, ale podsumowując wyszło na sporym plusie. W naszej ocenie można zarabiać i w hossie i w bessie, liczy się tylko dobranie odpowiedniej strategii, pozycji oraz Spółki. Na rynku jesteśmy aktywni, w dobie systemów komputerowych, oszustw, manipulacji, braku Kontroli nad rynkiem nie może być inaczej.

W nadchodzącym Nowym Roku 2015 życzymy Państwu sowitych zysków, trafnych decyzji, oraz dużo szczęścia i miłości w życiu prywatnym, bo życie to nie tylko pieniądze J

Z poważaniem,

Zespół giełdowiec.pl